Webinaari: Arvaamaton markkinavuosi 2026
Myös vuosi 2026 yllättää meidät varmasti monella tapaa. Kestääkö Yhdysvaltojen talouden veto? Estääkö Kiina euroalueen uuden nousun? Onko vihdoin Suomen talouden vuoro? Millaisia käänteitä korko- ja valuuttamarkkinoilla voitaisiin nähdä?
Yhdysvaltojen talous on pitänyt pintansa yllättävänkin hyvin vastatuulten keskellä, euroalueella ja Suomessa talouden piristymistä vielä odotellaan, EKP on lopettanut koronlaskunsa, kun taas valuuttamarkkinoilla dollarin heikentyminen on pysähtynyt. Vuosi 2026 tuo varmasti mukanaan myös paljon yllätyksiä, eikä kaikki suju perusennusteidemme mukaisesti. Pohdimmekin heti uuden vuoden alussa tärkeimpiä riskejä, jotka voisivat yllättää meidät ja johtaa perusennusteuraamme selvästi positiivisempaan tai negatiivisempaan talous- ja markkinakehitykseen.
Tule mukaan kuuntelemaan ja pohtimaan uuden vuoden näkymiä kanssamme. Webinaarissa äänessä ovat Nordean asiantuntijat Tuuli Koivu, Juho Kostiainen, Jan von Gerich sekä Kristian Nummelin. Halutessasi voit osallistua keskusteluun esittämällä kysymyksiä panelisteille webinaarin aikana.
Etkö ehdi linjoille? Ilmoittaudu joka tapauksessa, niin lähetämme sinulle tallenteen jälkikäteen. Voit myös välittää kutsun eteenpäin asiasta kiinnostuneelle kollegallesi.
Webinaari: Arvaamaton markkinavuosi 2026
Torstai 8.1.2026 klo 14.00–15.00
Pohdimme vuoden 2026 merkittävimpiä riskejä niin taloudessa kuin markkinoillakin
Meet the people
Tuuli Koivu
Tuuli Koivu on toiminut kansainvälisen talouden ekonomistina Suomen Pankissa, Euroopan keskuspankissa ja valtiovarainministeriössä vuodesta 2001 alkaen. Hänen erityisalaansa on Suomen talouden lisäksi euroalue ja Kiina sekä hän on väitellyt Kauppatieteiden tohtoriksi vuonna 2012 Kiinan rahapolitiikasta.
Juho Kostiainen
Juho Kostiainen seuraa ja analysoi Suomen taloutta ja asuntomarkkinoita. Aiemmin Juho on seurannut niin Suomen kuin Kreikankin taloutta virkamiehen silmin valtiovarainministeriössä, Suomen Pankissa ja Euroopan komissiossa.
Jan von Gerich
Jan von Gerich seurasi markkinakäänteitä jo finanssikriisissä ja oli korkomarkkinoiden asiantuntija jo ennen euroalueen velkakriisiä. Globaalin talouden, keskuspankkien ja politiikan vaikutukset rahoitusmarkkinoille ovat Janin huomion keskipisteessä.
Kristian Nummelin
Kristian Nummelin toimii valuutta-asiantuntijana Nordea Marketsilla. Hän vastaa yritysasiakkaiden valuuttatarpeista sisältäen mm. kaupankäynnin toteuttamisen ja valuuttasuojausneuvonnan.