Asuntomarkkinawebinaari: Pitkä tie kohti elpymistä
Tervetuloa webinaariimme, jossa käsittelemme asunto- ja rakennusmarkkinoiden nykytilaa ja tulevaisuuden näkymiä.
Asuntomarkkinoiden tilanne on pysynyt edelleen pääosin heikkona. Asuntohintojen lasku on jatkunut jo 3,5 vuotta ja myyntiajat ovat edelleen pitkiä. Hintakehityksessä nähdään nyt selkeitä eroja asuntotyyppien ja kaupunkien välillä.
Asuntomarkkinoita painaa Suomen heikko taloustilanne ja erityisesti korkealle kohonnut työttömyys. Myös takavuosien runsas rakentaminen näkyy edelleen asuntojen runsaana tarjontana, kun samalla kysyntä on pysynyt vaimeana niin osto- kuin vuokramarkkinoilla kasvukeskusten nopeasta väestönkasvusta huolimatta.
Asuntohintojen laskulla on ollut monia seurannaisvaikutuksia talouteen. Heikko hintakehitys näkyy asuntokaupan vaisuutena, mutta myös heikkona yksityisenä kulutuksena sekä rakentamisena. Rakentamisen näkymät ovatkin edelleen vaisut. Ainoastaan datakeskukset ovat tuoneet pientä piristystä rakennusmarkkinoille. Suomen asunto- ja rakennusmarkkina onkin tällä hetkellä Euroopan heikoimpia.
Asuntomarkkinoiden sopeutuminen voimakkaan rakentamisen ja hintojen laskun jälkeen on tyypillisesti pitkä prosessi. Suomessa rahoituslaitosten vakaus, paraneva talousnäkymä sekä kasvava työikäinen väestö antavat kuitenkin edellytykset niin rakentamisen kuin asuntohintojenkin elpymiselle jatkossa..
Webinaarissa Nordean ekonomisti Juho Kostiainen käsittelee näitä ja muita keskeisiä asunto- ja rakennusmarkkinoiden teemoja.
Webinaarin tiedot:
Torstaina 12.3. klo 14.00 - 14.45
Voit lähettää Juholle kysymyksiä tämän sivun kautta etukäteen tai webinaarin aikana.
Tallenne lähetetään ilmoittautuneille lähetyksen jälkeen.
Meet the people
Juho Kostiainen
Juho Kostiainen seuraa ja analysoi Suomen taloutta ja asuntomarkkinoita. Aiemmin Juho on seurannut niin Suomen kuin Kreikankin taloutta virkamiehen silmin valtiovarainministeriössä, Suomen Pankissa ja Euroopan komissiossa.